ChatGPT Nedir?


14
/ 100


ChatGPT ile SEO Etkisini En Üst Düzeye Çıkarma: Kapsamlı Bir Kılavuz
ChatGPT Nedir?
ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve aldığı girdiye göre insan benzeri metinler üreten bir doğal dil işleme aracıdır. Bunu yüksek teknolojili bir konuşma ortağı veya yazma asistanı olarak düşünebilirsiniz.
ChatGPT, GPT olarak bilinen ve «Üretken Önceden Eğitimli Transformatör» anlamına gelen bir model mimarisi kullanılarak oluşturulmuş bir tür yapay zekadır (AI).
OpenAI, ChatGPT’yi internetten gelen büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitti. Büyük dil modeli (LLM) olarak bilinen bir tür makine öğrenimi modelidir. Bu, verideki kalıpları belirleyerek «öğrendiği» ve bunları tahminlerde bulunmak için kullandığı anlamına gelir.
Araç, bir cümledeki bir sonraki kelimeyi tekrar tekrar tahmin ederek çalışır. Bu, inanılmaz derecede insana benzeyen tam cümleler ve paragraflar oluşturmasına olanak tanır.
Bilgi istemi olarak bilinen bir soruyu yazmanız yeterlidir ve o da yanıt verir.
ChatGPT’nin Popülaritesi Neden Arttı?
Aralık 2022’den bu yana ChatGPT’nin popülaritesi arttı.
Tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulamasıydı (büyüme oranı Temmuz 2023’te Meta’nın Threads platformu tarafından geçilinceye kadar).
ChatGPT’nin çeşitli uygulamaları vardır ve bu da onu çeşitli alanlarda çok yönlü bir araç haline getirir. Ayrıca herkesin test etmesine izin veren ücretsiz bir sürüm de sunuyor.
Saniyeler içinde bir e-posta taslağı hazırlayabildiğinizi veya bir asistanın romanınızı yazmanıza yardımcı olduğunu hayal edin. Bir öğrencinin günün herhangi bir saatinde kişiselleştirilmiş özel ders aldığını düşünün.
Örneğin ChatGPT sizin için matematik problemlerini çözebilir:
Bunlar fütüristik kavramlar değil; Bunlar ChatGPT’nin şu anda masaya getirdiği yeteneklerdir.
ChatGPT’nin yenilik faktörü de çekiciliğini artırıyor. Bir konuşmayı yürütebilen veya birkaç anahtar kelimeye dayalı olarak bir hikayeyi döndürebilen yapay zeka ile etkileşim kurmak eğlenceli ve heyecan vericidir.
ChatGPT’yi kişisel ve profesyonel kullanım için popüler kılan da tam olarak budur.
ChatGPT SEO’yu Nasıl Etkiler?
ChatGPT, içerik oluşturma veya SEO dostu taslaklar oluşturma gibi görevlerde yardımcı olabilir.
Ancak kapsamlı, dikkatlice planlanmış bir SEO stratejisinin veya Google gibi arama motorlarının sağladığı gelişmiş arama işlevselliğinin yerini alamaz.
İşte nedeni.
Arama motorları, kullanıcıların sorgularına en uygun sonuçları sunmak için internetteki bilgileri indeksler ve arar.
SEO, web sitelerinin ve içeriğinin bu arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.
Her ikisi de bilgiyi internette keşfedilebilir ve erişilebilir kılmak için temel öneme sahiptir.
ChatGPT ise bir dil modelidir. Birincil işlevi, aldığı girdiye göre insana benzer metinler oluşturmaktır.
Makale yazmak ve sohbet etmek gibi görevler için en iyisidir. İnterneti indekslemez veya aramaz ya da bir web sitesinin görünürlüğünü etkilemez.
Ancak bunu kendi SEO çalışmalarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.
SEO Performansınızı Artırmak İçin ChatGPT’yi Kullanmanın 14 Yolu
İşte iş akışınıza entegre edebileceğiniz ChatGPT SEO için 14 kullanım örneği:
1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın
ChatGPT ile bir anahtar kelime havuzu üzerinde beyin fırtınası yapın, ardından Semrush gibi bir araç kullanarak bunların etkinliğini değerlendirin ve içeriğinize en fazla görünürlüğü sağlayanları seçin.
Örneğin, bazı uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri oluşturmak için bir istem kullanalım:
ChatGPT tek başına bir anahtar kelime araştırma aracı değildir. Ücretsiz sürüm, tahmini arama hacmi ve anahtar kelime zorluğu gibi yararlı veriler sunmak şöyle dursun, canlı web sayfalarına erişemez.
Bu, bazı araştırmalarla sonuçları takip etmeniz gerektiği anlamına gelir.
Semrush’taki örnek listemizi tekrar kontrol edelim. Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracına gidin ve ChatGPT’nin oluşturduğu anahtar kelimelerin listesini girin.
Toplu analiz, çoğu anahtar kelimenin arama hacminin çok düşük olduğunu gösteriyor.
Açıkçası, etkili bir içerik pazarlama stratejisini oluşturduğumuz listeye dayandıramayız.
Bunun yerine, araştırmanızın bir açısını sağlamak için ChatGPT’nin çıktılarını kullanmayı düşünün. Ardından bunu Semrush’un kapsamlı araçlarıyla tamamlayın.
Örneğin, sonuçlarınızı hassaslaştırmak için derinlemesine bir analiz yapabilirsiniz.
Semrush’un Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracına «küçük işletmeler için en iyi ödeme çözümleri» gibi anahtar kelimelerden birini girin.
Semrush’un Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracı size analiz edebileceğiniz ilgili anahtar kelimeleri ve anahtar kelime fikirlerini verir.
Anahtar Kelime Sihirli Aracı’ndaki ilgili anahtar kelimelerin tam listesini görmek için «Tümünü görüntüle»yi tıklayın.
Anahtar Kelime Sihri aracı size anahtar kelime fikirleri vermenin yanı sıra bu anahtar kelimelerin her biri için sıralama zorluklarını da verir.
Her iki araçla da oynamak size anahtar kelime fikirleri verebilir. ChatGPT’nin çıktısına tamamen güvenemeseniz de, anahtar kelime araştırma sürecinizi hızlı bir şekilde başlatmak için bunu kullanabilirsiniz.
Anahtar Kelime Önerileri Alın
Piyasadaki En Büyük Anahtar Kelime Veritabanı olan Keyword Magic Tool ile
Ücretsiz Deneyin →
2. Anlamsal Uygunluğa Göre Anahtar Kelimeleri Gruplandırın
Semantik alaka düzeyi, anahtar kelimelerin anlam veya bağlam açısından birbirleriyle nasıl ilişki kurduğunu ifade eder. Bunları gruplamak, daha iyi sıralama için bir içerik parçasında hangi kelimelerin bir araya getirileceğini bilmenize yardımcı olur. ChatGPT’den bir anahtar kelime listesini anlamsal alaka düzeyine göre sınıflandırmasını isteyebilirsiniz.
İçeriğinizi kullanarak optimize ettiğinizde

Anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler kullanarak daha zengin, daha kapsamlı bir bağlam yaratırsınız. Bu, arama motorlarının arama amacını anlamasına yardımcı olur.
Anahtar kelimeleri sınıflandırmanıza yardımcı olacak bir bilgi istemi aşağıda verilmiştir:
Kategorileriniz olduğunda, bunları web siteniz için geniş bir yelpazede hedefe yönelik, alakalı içerik oluşturmak için bir temel olarak kullanabilirsiniz.
Örneğin “genel ödeme çözümleri” kategorisini ele alalım.
Küçük işletmeler için güvenilir ödeme çözümlerinin önemi hakkında makaleler yazmak için bu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.
Bunları farklı genel ödeme hizmetlerinin karşılaştırmalarına da dahil edebilirsiniz. Veya etkili ödeme çözümlerinin küçük işletmelerin başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteren örnek olay çalışmaları.
3. Konu Kümeleri Oluşturun
Konu kümeleri, tek bir merkezi «sütun» konusuyla bağlantılı ilgili konuların kategorileridir. Kullanıcıların içeriğinizde gezinmesine yardımcı olur ve arama motorlarına web sitenizin bu konuda yüksek derecede otoriteye sahip olduğu sinyalini verir.
Dahili bağlantıyı iyileştirmek amacıyla konu kümelerine yönelik fikirler oluşturmak için ChatGPT’yi kullanın.
Şirketinizin küçük işletmelere yönelik ödeme çözümleri sunduğunu varsayalım. «Şimdi satın al sonra öde (BNPL)» anahtar kelimesi üzerinde güncel bir otorite oluşturmak ve bunun etrafında kaliteli içerik oluşturmak istiyorsunuz.
ChatGPT’den size anahtar kelimeler için konu kümesi fikirleri vermesini isteyin. İşte bir örnek:
Sonuç, içerik stratejinize hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak kapsamlı bir konu listesidir. Buradan her konu için sayfalar oluşturabilir, bunları birbirine bağlayabilir ve BNPL anahtar kelimesini dahil edebilirsiniz.
4. Başlık Fikirleri Oluşturun
Tıklanmaya değer başlıklar okuyucuları içeriğinizle etkileşime geçmeye teşvik eder. ChatGPT’ye başlığın anahtar kelimesini, karakter sınırını ve başlık fikirleri oluşturma amacını sağlayın.
Ortalama olarak, 10 kişiden sekizi manşet metninizi okuyacaktır, ancak geri kalanını 10 kişiden yalnızca ikisi okuyacaktır.
İnsanların içeriğinizle etkileşime geçmesine ilham verecek dikkat çekici başlık fikirleri oluşturmak için ChatGPT’yi şu şekilde kullanabilirsiniz:
Başlıklarınızın etkinliğini artırmak için daha spesifik istemler ekleyebilirsiniz:
Bu başlıklar bir başlangıç noktası sağlar ve hedef kitlenizde yankı uyandıran duygu yüklü kelimeler kullanır.
Daha fazla okuma: Sıralayan SEO Başlıkları Nasıl Yazılır (+ 9 Güçlü Şablon).
5. İçerik Ana Hatlarını Oluşturun
Bir makale taslağı oluşturmak için ChatGPT’yi kullanın. Ayrıntıları detaylandırmak ve içeriğinize benzersiz bir bakış açısı eklemek için çıktıyı araştırmanızla destekleyin.
ChatGPT taslağı, blog gönderiniz için güçlü bir temel oluşturabilir ve ele almak istediğiniz önemli noktalarda size yol gösterebilir. Daha sonra önerilen taslağı özel ihtiyaçlarınıza ve yazma stilinize uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz.
Örneğin, ChatGPT’den «Esnek Ödemelerle Müşteri Kazanma: BNPL Avantajı» başlıklı başlıklarımızdan biri için bir taslak oluşturmasını isteyelim.
Bu iyi bir başlangıç. Artık bu blogun ne kadar iyi çalışacağını değerlendirmek sizin muhakeme yeteneğinize ve uzmanlığınıza kalmıştır.
Örneğin, «BNPL Avantajı» ve «Başarılı BNPL Uygulamasına İlişkin Örnek Olaylar» başlıklarını birleştirebilirsiniz. Bunları desteklemek için BNPL’nin avantajlarının her birine uyan örnek olay çalışmalarını bulabilirsiniz.
Öte yandan, «BNPL sistemini uygulamaya koyma adımları» ve «Doğru BNPL sağlayıcısını seçme» alt konuları oldukça kapsamlıdır ve ayrı makaleler halinde yazılması daha iyi olabilir.
6. İçerik Oluşturun
Yazma sürecinize yardımcı olmak ve içerik oluşturmayı hızlandırmak için yapay zekayı kullanın. İlgi çekici, bilgilendirici içerik oluşturmak için ChatGPT’yi uzmanlığınız ve araştırmanızla destekleyin.
Örneğin, ChatGPT’den «Esnek Ödemelerle Müşteri Kazanma: BNPL Avantajı» konulu bir makale oluşturmasını isteyelim.
Maalesef çıktı oldukça zayıf. Herhangi bir kişiliği yoktur veya benzersiz bir bakış açısı sunmaz.
ChatGPT’den daha değerli, derinlemesine içerik elde etmek için makaleyi parçalara ayırabilir ve her bölümü ayrı ayrı ele alabilirsiniz.
Örneğin, okuyucunuzla duygusal bir bağ oluşturmak için girişinize hikaye anlatımını dahil etmek istediğinize karar verebilirsiniz.
İsteminize örnekler veya varsayımsal senaryolar ekleyerek ChatGPT’nin hikaye anlatımını kullanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin:
Yapay zeka tarafından oluşturulan bu içerik, öncekine göre daha fazla kişiliğe sahip. Hala düzenlemelere ihtiyaç duymasına rağmen, iyi bir temel görevi görüyor.
Not: Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik, Deneyim, Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik anlamına gelen E-E-A-T’yi gösteremez. Doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da Google bu öğeleri bir sayfanın genel kalitesini belirlemek için kullanır.
Son olarak konunun uzmanlarından alıntılar içeriğinize benzersiz bir bakış açısı katar.
LinkedIn’de ilgili uzmanlarla bağlantı kurabilir veya gazetecileri ve içerik oluşturucuları konunun uzmanlarıyla buluşturan HARO ve Help a B2B Writer gibi web sitelerini kullanabilirsiniz.
7. Konuk Posta Sosyal Yardımı için Web Sitelerini Belirleyin
ChatGPT’den size nişinizdeki blogların bir listesini vermesini isteyerek konuk blog yazmaya yönelik siteleri bulmayı hızlandırın ve bağlantı oluşturmayı iyileştirin.
Geri bağlantılar, Google’ın en önemli üç sıralama faktöründen biridir ve konuk gönderileri, nişinizde otorite oluşturmanıza yardımcı olur. Bu geri bağlantılar, arama motorlarına web sitenizin değerli ve güvenilir olduğunun sinyalini verir.
Balo oluştur

İşletmenizin ne yaptığını ve hedef kitlenizin kim olduğunu açıklayın. Ardından ChatGPT’ye ilgili sitelerin kategorize edilmiş bir listesini sunması talimatını verin.
Örneğin:
ChatGPT’nin veri sınırlamalarıyla ilgili sorumluluk reddi beyanına dikkat edin. Bu web sitelerinin hala işlevsel olduğundan ve misafir gönderilerini kabul ettiklerinden emin olmak için her zaman çıktıları iki kez kontrol etmeniz gerekir.
Semrush’un Bağlantı Oluşturma aracını kullanarak sonuçların güncel olmasını sağlayabilirsiniz.
Nişinizde geri bağlantı üreten en iyi kaynakları bulmak için rakiplerinizin profillerini analiz eder. Bunları listenize ekleyebilir ve ardından sosyal yardımınıza yardımcı olması için ChatGPT’yi kullanabilirsiniz.
Kategorize edilmiş bir listeniz olduğunda, ChatGPT’den her kategori için kullanıcı dostu bir e-posta şablonu oluşturmasını da isteyebilirsiniz.
İşte neler yapabileceğinize dair bir fikir:
Bu iyi bir başlangıç, ancak mesajınızı ChatGPT’nin sağlayabileceği ötesinde kişiselleştirmelisiniz.
Örneğin, beğendiğiniz belirli bir bloga, hatta editörün gönderdiği bir LinkedIn veya Tweet’e atıfta bulunarak.
Bu, alıcıya kendisi ve çalışmaları hakkında bir şeyler bildiğinizi gösterir. Yanıtları gönderip izleyecek olan Bağlantı Oluşturma aracına kişiselleştirilmiş şablonunuzu girin.
8. Yapılandırılmış Veri Oluşturun
Yapılandırılmış veriler veya «şema işaretlemesi», arama motoru tarayıcılarının sayfadaki bilgileri daha iyi anlamak için kullandığı bir kod dilidir.
Arama motorları sayfanızdaki şema işaretlemesini tanıdığında zengin sonuçlar veya zengin snippet’ler sunar. Örneğin, «New York’un en iyi pizzası» araması şu sonucu verir:
Şema işaretlemesi, pasajdaki verileri sağladı. Arama sonuçlarını konumlar, yorumlar, mutfak ve fiyat noktaları gibi faydalı bilgilerle doldurur.
ChatGPT’den web sitenizin koduna eklemek üzere şema işaretlemesi oluşturmasını isteyebilirsiniz.
Örneğin, Magnolia Bakery için menü şemasını şu şekilde oluşturuyor:
Kodu kullanmak için yer tutucu URL’leri, Magnolia’nın web sitesindeki her menü öğesinin URL’leriyle değiştirmeniz yeterlidir. Daha sonra adları ve fiyatları gerektiği gibi ayarlayın.
İşiniz bittiğinde sitenizin tamamını şema işaretleme sorunlarına karşı test etmek için Site Denetimi gibi bir araç kullanabilirsiniz.
9. Meta Açıklama Yazmayı Otomatikleştirin
Meta açıklamalar SERP’lerde görünen web sayfalarının kısa özetleridir. Arama motorlarına ve kullanıcılara içeriğin bir özetini sunarak arama sonuçlarından elde edilen tıklama oranlarını potansiyel olarak artırırlar.
Anahtar kelime, birincil konu ve karakter uzunluğu gibi ayrıntıları sağlayarak meta açıklamalar oluşturmak için ChatGPT’yi kullanabilirsiniz.
Bunu, «küçük işletme ödeme çözümleri» anahtar kelimesiyle ödeme çözümü örneğimiz için uygulayalım.
Bu meta açıklama harika bir başlangıçtır. Blog gibi belirli bir sayfa için meta açıklamaya ihtiyacınız varsa istemi de ayarlayabilirsiniz. Örneğin:
Her zaman çıktıyı kendi kararınıza göre ayarlayın. Bunu marka sesiniz ile aşılayın ve vurgulamak istediğiniz benzersiz ürün avantajlarını ekleyin.
10. Meta Etiketleri Yazın
Meta etiketleri, arama motorlarına web sayfası hakkında bilgi sağlayan HTML öğeleridir. Bunlar sayfa başlığını, yazarı, açıklamayı ve anahtar kelimeleri içerir.
Meta etiketleri web sitenizin arama motorları ve potansiyel ziyaretçiler üzerindeki ilk izlenimi olarak düşünün.
Arama motorlarına sayfanızın içeriğinin hızlı bir özetini verir ve onları doğru şekilde kategorilere ayırmalarına yardımcı olurlar.
Ayrıca, iyi hazırlanmış meta etiketler kullanıcının ilgisini çekerek tıklama oranlarınızı ve genel görünürlüğünüzü artırabilir.
ChatGPT’nin tıklamaya değer meta etiketler oluşturması için önce ona en iyi uygulamalar hakkında biraz bilgi verin, ardından seçtiğiniz anahtar kelime için başlık etiketleri oluşturmasını isteyin. İşte istem ve sonuç:
Ayrıca ChatGPT’den bir rakibin başlık etiketini yeniden yazmasını da isteyebilirsiniz. Mevcut etiketleri yeniden yazmak, daha iyi alaka düzeyi, okunabilirlik ve tıklama oranları için kendi başlık etiketlerinizi optimize etmenize yardımcı olabilir.
11. Robots.txt için Tarama Yönergeleri Oluşturun
Robots.txt dosyası, tarayıcılar veya örümcekler olarak da bilinen web robotlarına yönelik bir dizi talimattır.
Bu, web sitenizin girişinde yayınlanan ve «Hey robotlar, bu kısmı keşfetmekten çekinmeyin, ancak lütfen şuradaki bölgeden uzak durun» diyen bir rehber gibidir.
Bu dosyalar, botlara değerli içeriğe yönelik talimat verir ve ilgisiz veya bilgilendirici olmayan sayfalara (yönetici veya giriş sayfaları gibi) erişmelerini engeller.
Robots.txt dosyanızı düzenlemek ve kurallar oluşturmak için ChatGPT’yi kullanabilirsiniz. Tarayıcılara yönelik kurallar geliştirmek için kullanabileceğiniz bir istem örneği aşağıda verilmiştir:
Robots.txt dosyası oluştururken neyi engellediğinize dikkat edin. Arama motorlarının yanlışlıkla web sitenizin görünürlüğüne zarar verecek önemli sayfalara erişimini engellemek istemezsiniz.
Ayrıca her zaman dosyanızın sözdizimini ve konumunu doğrulayın. Küçük hatalar bile botların sitenizi tarama ve dizine ekleme şeklini önemli ölçüde etkileyebilir.
12. Normal İfade (Regex) Desenleri Oluşturun
Normal ifadelerin kısaltması olan Regex, bir arama modeli oluşturan bir karakter dizisidir.
Metni eşleştirmek, bulmak ve yönetmek için bu modeli kullanabilirsiniz. Bu, daha iyi günlük dosyası analizi, gelişmiş web sitesi taraması ve gelişmiş Google Analytics raporlaması sağlar.
Bunu bir metin belgesindeki «Bul ve Değiştir»in süper güçlü bir versiyonu gibi düşünün, ancak çok daha fazla fl

esneklik ve hassasiyet.
İçinde «kredi kartı», «banka kartı», «ödeme işleme» veya «banka havalesi» geçen anahtar kelimeler bulmak istediğinizi varsayalım. ChatGPT’ye şunları söyleyebilirsiniz:
Daha sonra Google Search Console’a gidin ve özel normal ifadeyi Sorgu filtresine yapıştırın.
Bu terimlerin tamamını veya bir kısmını içeren anahtar kelimelerin ve sıralamalarının bir listesini alacaksınız.
Hangi anahtar kelimelerin iyi sıralamada olmadığını görmek için listeyi artan sırada düzenleyin. Bu anahtar kelimeleri daha fazla içeriğe dahil ederek ve Google’daki arama motoru sıralamalarını iyileştirerek optimize etmeye çalışabilirsiniz.
13. Site Haritaları Oluşturun
Site haritası, web sitenizin, arama motorlarının web sitenizin tüm içeriğini bulmasına, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olan bir planıdır. Sitenizin web sayfalarını listeleyen ve arama motorlarına site içeriğinizin organizasyonu hakkında bilgi veren bir dosyadır.
Site haritaları özellikle siteniz büyükse, çok sayıda dış bağlantıya sahipse veya birbirine bağlı olmayan sayfalardan oluşan geniş bir arşive sahipse önemlidir.
ChatGPT ile bir XML site haritası oluşturmak için eklenecek URL’lerin bir listesini oluşturmanız gerekir. Bunun gibi:
ChatGPT, her bir özelliğin ne anlama geldiğine dair bir açıklamayla birlikte bir site haritası döndürür.
Ayrıca site haritasında listelediğiniz sayfalarla ilişkili değerli meta verilere de sahip olursunuz. Sayfanın en son ne zaman güncellendiği, sayfanın ne sıklıkta değiştirildiği ve sitenizdeki önceliklendirilmesi gibi bilgiler.
Bu meta veriler, arama motorlarına sitenizi nasıl tarayacakları konusunda daha iyi bir fikir verebilir.
14. Eklentileri Kullanın
ChatGPT eklentileri temel aracın işlevselliğini artırır. Anahtar kelime araştırmasından SEO analizine kadar her konuda size yardımcı olacak eklentiler vardır.
Örneğin, OpenAI’nin ChatGPT’nin orijinal eğitimine dahil etmediği gerçek zamanlı verileri veya bilgileri almak için harici veritabanlarına veya API’lere erişebilirsiniz. Ayrıca SEO analizi, anahtar kelime araştırması ve dil çevirisi de gerçekleştirebilirsiniz.
Eklentilere erişmek için aracın ücretli sürümü olan ChatGPT Plus’a kaydolmanız gerekir.
Kaydolduğunuzda ayarlara gidin ve beta özelliklerini etkinleştirin.
Bundan sonra ihtiyaç duyduğunuz ek işlevler için eklenti mağazasını keşfedebilirsiniz.
Örneğin, SEO Core AI web sitenizin performansını analiz eder. Daha sonra sitenizi optimize etmeye ve anahtar kelimeleri hedeflemeye ilişkin değerli bilgiler ve öneriler sağlar.
Eklentiyi etkinleştirmek için isteminizi göndermeden önce açılır menüden seçin.
İşte Core AI eklentisiyle kullanabileceğiniz bir bilgi istemi:
Çıktı, web sitenizin kısa bir analizini ve onu geliştirmek için gerçekleştirebileceğiniz önerilen eylemleri içerir. Daha iyi performans için web sitenizi düzenli olarak incelemek ve optimize etmek amacıyla SEO Core AI eklentisini kullanabilirsiniz.
Yapay zekanın sağladığı herhangi bir çıktıyla ilgili her şeye biraz şüpheyle yaklaşın ve kendi açınızdan gerekli özeni gösterin.
Eklentiler Semrush gibi kapsamlı analiz araçlarının yerini almasa da size iyi bir başlangıç noktası sağlayabilir.
SEO için ChatGPT’nin Sınırlamaları Nelerdir?
ChatGPT güçlü bir araç olmasına ve SEO görevlerinde çok yardımcı olmasına rağmen sınırlamaları vardır:
Benzersiz İçerik Eksikliği
ChatGPT, eğitim sırasında öğrendiği kalıplara göre içerik üretir. Alakalı ve tutarlı yanıtlar bulma konusunda harika olmasına rağmen, gerçekten benzersiz bir içerik oluşturmaz.
Bu, bir insan içerik yaratıcısının masaya getirebileceği yaratıcılığın ve özgünlüğün yerini tutmaz.
ChatGPT çalıntı içerikleri döndürmese de mevcut çevrimiçi içeriğe çok benzer sonuçlar sunabilir. Veya rakipleriniz için sağlanan sonuçlara benzer.
Arama motorları, yinelenen içerik nedeniyle siteleri cezalandıracaktır. Bu nedenle yapay zeka içerik üretiminizi denetlemek ve onu insan dokunuşuyla düzenleyip iyileştirmek önemlidir.
Yanlış Sonuçlar
ChatGPT halihazırda yayınlanmış içerikten yararlanır. Kaynaklar yanlışsa hatalı çıktı verecektir.
Ve bu mantıklı, değil mi? Kendiniz yerine başkalarının doğrulama ve eleştirel düşüncelerine güveniyorsunuz.
ChatGPT, diğer AI sohbet robotları gibi, temelde içerik oluşturan «halüsinasyonlara» da eğilimli olabilir. Açıkça neyin doğru olduğunu belirlemek için değil, insanların kelimeleri nasıl bir araya getirdiğini analiz etmek ve kopyalamak için programlanmıştır.
Bu nedenle kendinden emin bir sesle son derece makul yanıtlar verecektir. Ancak bunlar doğru olmayabilir.
Örneğin, New York Times muhabirleri ChatGPT’ye bu yayının «yapay zeka» hakkında ilk ne zaman haber yaptığını sordu. Aşağıdaki “halüsinasyonu” paylaştılar:
Konferans gerçekte gerçekleşmiş olsa da, atıfta bulunulan makalenin hiçbir zaman var olmadığı ortaya çıktı.
Sağladığı önemli bilgileri iki kez kontrol etmek ve özellikle ayrıntıların ve doğruluğun önemli olduğu SEO ile ilgili olarak ilgili kaynakları almak her zaman iyi bir fikirdir.
Güncel Olmayan Bilgiler
ChatGPT’nin eğitimi yalnızca Eylül 2021’e kadar olan verileri içerdiğinden daha yeni gelişmelerden haberdar değildir.
Örneğin, eklentiler hakkında soru sorulduğunda (yukarıda belirtildiği gibi ücretli aboneler için mevcuttur), şöyle yanıt veriyor:
Sorumluluk reddi beyanını önceden not edin. ChatGPT için eklenti bulunmadığını bildiriyor, b

aynı zamanda sınırlarını da kabul ediyor.
SEO düzenli olarak değişir. En son trendleri, algoritma güncellemelerini ve en iyi uygulamaları izlemeniz ve güncellemelerinizi güvenilir kaynaklardan almanız gerekir.
Boşluğu Kapatmak: ChatGPT’yi İnsan SEO Stratejileriyle Birleştirin
ChatGPT gibi yapay zeka araçları görevleri otomatikleştirebilir, analizler sağlayabilir ve hatta içerik oluşturabilir.
Ancak bunlar tek başına bir çözüm değildir.
Gerçek sihir, yapay zeka ve diğer çözümleri insan uzmanlığıyla birleştirdiğinizde ortaya çıkar.

Leave A Comment