Google’ın Hummingbird Algoritması Nedir?

Google’ın Sinekkuşu Algoritması Nedir?

Hummingbird, Google’ın 2013 yılında arama sonuçlarını iyileştirmek için uyguladığı algoritma güncellemesinin kod adıdır.

Burada algoritma, Google’ın web siteleri ve sayfalar dizininden en alakalı sonuçları bulup sunmaya yönelik karmaşık sistemi anlamına gelir.

Hummingbird, arama yapanların anahtar kelimelerini içeren web sayfalarını sunmak yerine, Google’ın arama yapanların amacını anlamasına ve eşleştirmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu sürece anlamsal arama denir.

Her ne kadar arama motorları kullanıcı deneyimini (UX) optimize etmek için algoritmalarda düzenli olarak değişiklik yapsa da Hummingbird, Panda (2011) ve Penguin (2012) gibi önceki Google algoritma güncellemelerinden daha önemliydi.

O zamanın Google mühendisi Matt Cutts bunu “temel arama algoritmasının yeniden yazılması” olarak tanımladı.

Doğal dil işlemeyi kullanan ve bağlama ve kullanıcı konumuna daha fazla önem veren Google, aramayı daha etkileşimli hale getirdi. Ve sonuçları daha değerli.

Örneğin, Hummingbird’den önce “IRS’ye vergi ödeyin” ifadesini arattıysanız, Google’ın en iyi sonucu muhtemelen IRS ana sayfası olurdu.

Artık arama sorgusu “ödemeler” kelimesini içermese bile Google sizi ödemeler sayfasına yönlendiriyor.

Google Hummingbird SEO’yu Nasıl Etkiledi?

Güncellenen algoritma, site sahiplerini anahtar kelime miktarı yerine içerik kalitesine ve alaka düzeyine odaklanmaya zorladı.

Google, arama amacını anladığında, yalnızca anahtar kelime yoğunluğundan (toplam kelime sayısıyla karşılaştırıldığında belirli bir anahtar kelimenin bir sayfada görünme sayısı) daha fazlasını kullanarak bir sayfanın alaka düzeyini değerlendirebilir.

Sonuç olarak, anahtar kelime doldurma (doğal olmayan bir şekilde aynı anahtar kelimelerin çoğunu bir içerik parçasına sıralamaya yardımcı olmak için zorlamak) etkisiz hale geldi.

Sinek Kuşunun etkisini anlamak için öncelikle Bilgi Grafiğinin 2012’deki etkisini anlamanız gerekir.

Bağlam amacı gütmeden, arama teriminin sonuçla alakasız göründüğü bir örneği burada bulabilirsiniz:

“Kıymetlim” diye arama yaparsanız Google, sorgunuza “Yüzüklerin Efendisi” veya “Gollum”u eklememiş olsanız bile Yüzüklerin Efendisi’nden Gollum hakkında bilgi istediğinizi anlar.

Google, “benim” ve “kıymetli” sözcüklerinin anlamını tek tek değerlendirmek yerine, terimi daha geniş anlamıyla ilişkilendiriyor. Bilgi Grafiğinden karakter hakkında üst düzey bilgiler sağlar.

Bu, arama yapanların istedikleri bilgiye daha az tıklamayla ulaşabilecekleri anlamına gelir. Sonuçta daha iyi bir Google arama deneyimine sahipler.

İlk başta, Google Hummingbird güncellemesinin SEO etkisi çok hafifti. Panda ve Penguen güncellemelerinin etkilerinden bile daha incelikli. Kapsam olarak daha küçük olmasına rağmen, bu önceki değişiklikler doğrudan Google’ın yönergelerini ihlal eden arama motoru pazarlamacılığı uygulamalarını hedef alıyordu.

Hummingbird’ün içerik değerine yaptığı vurgu, Google’ın şu anda olduğu gibi kullanıcı öncelikli arama motoru haline gelmesinde büyük bir adıma işaret ediyor. Ve diğer UX iyileştirmelerine kapıyı açtı

Örneğin bir yıl sonra bunu “OK Google” sesli arama özelliği izledi.

Giderek daha karmaşık hale gelen Google arama algoritması, daha zengin, daha tatmin edici kullanıcı deneyimleri yaratmaya devam ediyor.

Ancak bu aynı zamanda birinci sayfaya ulaşmayı hedefleyen markalar, SEO uzmanları ve dijital pazarlamacılar için çıtanın yüksek olduğu anlamına da geliyor.

Yardımcı olabiliriz.

Google Hummingbird SEO: İçerik İçin En İyi Uygulamalar
1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Makaleleri anahtar kelimelerle doldurarak sıralamaya giremezsiniz, ancak anahtar kelime araştırması Hummingbird SEO’nun çok önemli bir unsuru olmaya devam ediyor.

Çünkü ideal müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur, böylece içerik stratejinizi onların ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirsiniz.

Sonuç, web sitenize daha alakalı organik trafik ve dönüşüm için daha fazla fırsattır.

Semrush’un Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracıyla başlayın:

İlk önce bir çekirdek anahtar kelime girin ve “Ara”yı tıklayın.

Araç, arama yapanların konumlarını, terimin zaman içindeki popülerliğini, genel arama amacını ve ilgili aramaları içeren bir Anahtar Kelimeye Genel Bakış raporu sunar.

Rapor, hedef kitlenizin ne aradığını ayrıntılarıyla gösterir. Böylece içeriğinizi daha değerli hale getirebilirsiniz. Anahtar kelime zorluğunu (yani, terimin sıralama açısından ne kadar rekabetçi olduğu) ve hacmini (kaç kişinin aradığı) iş hedeflerinizle dengeleyin.

Listenizi daraltmak için her bir anahtar kelime önerisinin yanında anahtar kelime zorluğuna bakın.

Anahtar kelime zorluğu ne kadar düşük olursa içeriğinizin ilk 10 arama sonucunda görünmesi o kadar kolay olur.

Yani, örneğin, “audible’da kitap nasıl satın alınır” anahtar kelime zorluğu %42’dir, ancak “audible kitaplar nasıl satın alınır” benzer arama amacına rağmen %34’lük bir anahtar kelime zorluğuna sahiptir.

İki anahtar kelime birbiriyle ilişkili olduğundan, KD%’si daha düşük olanın sıralaması, daha fazla trafiğe sahip anahtar kelime için sıralama yapmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar Sözcüklere Genel Bakış’ta listenizi daraltabilir, daha sonra kullanmak üzere kaydedebilir veya .XLS veya .CSV dosyaları olarak dışa aktarabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma sürecinizi destekleyecek birçok başka Semrush aracı vardır:

Anahtar Kelime Sihirbazı Aracı, tek bir sorguya dayalı olarak milyonlarca ilgili anahtar kelimeyi ortaya çıkarabilir
Konu Araştırması, web’deki en popüler alakalı içeriğe dayalı olarak hedef anahtar kelimelerinizle ilgili ek fikirler üretir
Anahtar Kelime Yöneticisi sizin için gerçek zamanlı verileri gösterir.

En son verileri kullanarak stratejik kararlar alabilmeniz için anahtar kelimeleri seçtiniz
Anahtar Kelime Boşluğu rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde sıralandığını gösterir, böylece hedef anahtar kelime listenizdeki boşlukları tespit edebilirsiniz
Organik Trafik Analizleri, Google Analytics ve Google Search Console hesaplarınızı tek bir kontrol paneline bağlar

Artık hangi konular hakkında yazmak istediğinizi bildiğinize göre, ne tür içerik oluşturmanız gerektiğini keşfetmemiz gerekiyor.

Anahtar Kelime Önerileri Alın

Piyasadaki En Büyük Anahtar Kelime Veritabanı olan Keyword Magic Tool ile

Ücretsiz Deneyin →
2. Orijinal, Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun

Rekabet analizi yalnızca ilham amaçlıdır. Sıralama için içeriğinizin benzersiz olması gerekir.

Başkalarının sağlayamayacağı bilgileri sağlayarak rakiplerinizin arasından sıyrılacaksınız.

Bu, dikkat çekmek, yeni ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almak anlamına gelir. Bu size daha fazla tıklama kazandıracaktır.

Sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Google’ın “yararlı, güvenilir, insanlara öncelik veren içerik” kriterlerine göz atın:

“İçerik orijinal bilgi, raporlama, araştırma veya analiz sağlıyor mu?”
“İçerik, açıklayıcı analizler veya bariz olanın ötesinde ilginç bilgiler sağlıyor mu?”
“İçerik başka kaynaklardan yararlanıyorsa, bu kaynakların basitçe kopyalanması veya yeniden yazılmasından kaçınıyor ve bunun yerine önemli miktarda ek değer ve özgünlük sağlıyor mu?”

İronik bir şekilde, bu noktaları Google’dan kopyaladık, ancak yalnızca tavsiyemizi göstermek için. Burada Google’ın mesajlarını asla geliştirmeyeceğiz, bu yüzden denemeyeceğiz. Ve mesele de bu.

Google ayrıca sayfa kalitesini deneyim, uzmanlık, otorite ve güvene (E-E-A-T) göre değerlendirir. Bu öğeler şirketin Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerinin bir parçasını oluşturur.

Peki başkalarının söyleyemediği ne söyleyebilirsiniz? Zaten orada olanı nasıl geliştirebilirsiniz?

İşte başlangıç için beş fikir:

Rakip Araştırması Yürütmek

İçeriğiniz için doğru uzunluğu ve biçimi seçmenize yardımcı olacak ilk adım, rakip analizi yapmaktır. Rakipleriniz için neyin işe yaradığını anladıktan sonra benzer bir şey oluşturabilir veya doldurulacak içerik boşluklarını tespit edebilirsiniz.

Rakiplerinizin sitelerini analiz etmek ve en iyi performans gösteren sayfalarını belirlemek için Organik Araştırma aracını kullanabilirsiniz.

Oraya gidin, rakibinizin URL’sini girin ve “Ara”yı tıklayın.

Sitelerinin belirli bir bölümünü (blogları gibi) incelemek istiyorsanız tam URL’yi girin.

Araç, web sitesi trafiği ve rakibinizin sıralandığı anahtar kelimeler gibi alakalı bilgiler sağlar.

İçerik ilhamını bulmak için “Sayfalar” sekmesine gidin.

Söz konusu alan adı, alt alan adı veya alt klasör altındaki URL’leri listeler. Her birinin organik trafiği, sayfanın sıralandığı anahtar kelime sayısını ve geri bağlantıları gösteren verileri vardır.

Rakibiniz için hangi formatların en iyi sonucu verdiğini görmek için sayfaları “Trafik”e göre sıralayın.

Markalar genellikle blogları yalnızca basit blog makalelerini değil, çeşitli içerik türlerini yayınlamak için de kullanır. Ayrıca listeleri (“liste-makalesi”nin bir portmanteau’su, liste formatında bir blog makalesi anlamına gelir), nasıl yapılır kılavuzlarını, yıllık özetleri, raporları, teknik incelemeleri ve daha fazlasını da görebilirsiniz.

İçeriğiniz için en iyi formatları seçmek için öğrendiklerinizi kullanın.

Konu Uzmanlarından (KOBİ’ler) yararlanın

Ele almak istediğiniz konu hakkında gerçek deneyime sahip bir kişi, içeriğinize derinlik ve güvenilirlik katabilir.

Bilgilerini konuk gönderisi veya makale alıntısı şeklinde harika içeriğe dönüştürebilecek birini bulun. Veya benzersiz bilgiler için röportaj yapabileceğiniz bir uzman arayın.

Anekdot İçeriği Oluşturun

Başkalarının yaptığı gibi bir konuyu tartışmak yerine, örnek olay çalışmaları gibi markanızı, müşterilerinizi veya müşterilerinizi içeren özgün hikayeler anlatın.

Bunlar markanıza özel olacak, sizin ve birlikte çalıştığınız kişilerin rekabette öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Derinlik ve özgünlük sağlamanın yanı sıra, dahil ettiğiniz herkes içeriğin genişletilmesine yardımcı olabilir.

İçeriğinizi Okunabilir Hale Getirin

Okunabilirlik içeriği daha ilgi çekici hale getirir. İnsanlar içeriğinizle etkileşime geçtiğinde Google bunun alakalı ve değerli olduğunu bilir. Google Hummingbird algoritmasını karşılıyor, dolayısıyla daha üst sıralarda yer alıyor.

Metin tabanlı içeriği (ör. blog gönderileri, e-kitaplar ve sosyal medya gönderileri) daha okunabilir hale getirmek için bazı fikirler:

Kısa cümleler yazın. Mümkün olduğunda uzun cümleleri iki veya üç kısa cümleye bölün.
Paragraf başına bir fikir ekleyin. Kısa, basit paragraflarla konuya gelin.
Görsel ekle. Metin bloklarını parçalamak ve okuyucuların ilgisini canlı tutmak için ilgili görselleri kullanın.
Listeleri kullanın. Madde işaretli ve numaralı listeleri takip etmek metin bloklarını takip etmekten daha kolaydır.
Alt çizgiyi öne koyun (BLUF). En önemli bilgilerinizi ilk sıraya koyun ve ardından genişletin. Okuyucuları onu aramaya zorlamayın.

SEO Yazma Asistanı içeriğin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir.

Parçanızı gerçek zamanlı olarak tarar ve uygulaması hızlı öneriler sunar.

Makalenizi aracın metin penceresine yazın veya yapıştırın ya da Google Dokümanlar, WordPress veya Microsoft Word’deki bir eklentiyi kullanın.

Daha sonra hedef anahtar kelimelerinizi ekleyin ve “Önerileri al”ı tıklayın.

Daha derine git

tozlu, içeriklerini göz önünde bulundurun ve boşlukları arayın.

Konuyu daha derinlemesine nasıl ele alabilirsiniz? Rakiplerinizin içerikleri hedef kitlenizde hangi cevapsız soruları bırakıyor?

Daha kesin bir kılavuz oluşturmak için, konunuzla ilgili en iyi arama sonuçlarındaki fikirleri birleştirebilirsiniz.

Mümkün olduğunca yardımcı olmayı hedefleyin. Okuyucuların yaşamlarını iyileştirmek için bol miktarda açık ve uygulanabilir tavsiye kullanın. Pek çok içerik bunu gözden kaçırıyor.

Semrush’un SEO Yazma Asistanı, yayınlamaya başlamadan önce yazılı içeriğinizin ne kadar orijinal olduğunu da size söyleyebilir.

Taslağınızı aracın metin kutusuna kopyalayın, hedef anahtar kelimelerinizi ekleyin ve “Önerileri al”ı tıklayın. Ardından sağdaki “Özgünlük” puanını arayın.

3. Şema İşaretlemesini Kullanın

Şema işaretlemesi (schema.org), web sitenizdeki öğeleri arama motorlarının anlayacağı şekilde açıklayan koddur. Şema işaretlemesinin aktardığı verilere yapılandırılmış veriler denir.

Google bunu çeşitli içerik öğelerinin (ör. süreçler, metin biçimleri ve medya türleri) ardındaki anlamı tanımak ve böylece daha zengin sonuçlar ve yararlı snippet’ler sunmak için kullanır.

Örneğin, tarif işaretlemesi Google’a bir tarifin malzemelerini ve pişirme süresini verecektir. Google bu bilgiyi sonuçlar sayfasında şu şekilde sunabilir:

Arama yapanların ihtiyaçlarını karşılayan sonuçları hızlı bir şekilde seçmelerine yardımcı olur.

Tarifler de dahil olmak üzere Google şu anda 31 farklı şema türünü anlıyor. Diğerleri:

Madde
Kitap
Ekmek kırıntısı
Atlıkarınca
Kurs
COVID-19 duyuruları
Veri kümesi
Eğitim Soru-Cevap
İşveren Toplam Notu
Tahmini maaş
Etkinlik
Doğruluk kontrolü
SSS
Ev aktiviteleri
Nasıl
Resim meta verileri
İş ilanı
Öğrenme videosu
Yerel işletme
Logo
Matematik çözücü
Film
Alıştırma problemi
Ürün
Soru-Cevap
Snippet’i inceleyin
Site bağlantıları arama kutusu
Yazılım uygulaması
Konuşulabilir (Beta)
Abonelik ve ödeme duvarlı içerik
Video

Yapılandırılmış verilerin sıralamaları etkilediğine dair kesin bir kanıt olmasa da, Google’ın değerli bilgileri arama yapanlara daha erken sunmasına olanak tanıyor. Bu, kullanıcıların varış noktalarını daha hızlı seçmesine yardımcı olduğundan arama deneyimini iyileştirir. Yani en azından dolaylı olarak organik arama performansını etkilemelidir.

Daha önce hiç HTML kullanmadıysanız, arama motorlarına sayfanızda neler olduğunu anlatmak için şema işaretlemesi eklemek göz korkutucu olabilir. Ancak Google’ın Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı sizin için kodu oluşturacaktır. Yeni başlayanlar için yapılandırılmış veri kılavuzumuzda tüm süreci ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Google Hummingbird’ü Kullanıcı Öncelikli İçerik Stratejisiyle Memnun Edin

Artık Sinek Kuşu dostu içeriğin nasıl oluşturulacağını bildiğinize göre, daha fazla organik trafik oluşturmak için kullanıcıya öncelik veren içerik ve SEO stratejileri oluşturmanın zamanı geldi.

İçerik Pazarlama Stratejisine İlişkin Nihai Kılavuzumuzdan daha iyi nereden başlamalı? Takip edilmesi kolay, adım adım bir kılavuzla başarılı, arama dostu bir içerik planının temel öğelerini araştırıyor.

Leave A Comment